FANDOM


W bardzo dawnych czasach stary trębacz wieżowy miał młodego syna, który najchętniej przesiadywał na jednym z balkonów wieży. Pewnego razu do stóp chłopca spadła zraniona widocznie wrona; chłopak zajął się nią troskliwie i wyleczył z ran. I razu pewnego, gdy bawił się z prawie oswojonym ptakiem, ten nagle zmienił się w krasnoludka odzianego w purpurę, w złotej na głowie koronie. Jestem królem wroniego państwa - rzekł chłopczykowi krasnoludek - chcę ci podziękować za to, żeś mię leczył. W nagrodę masz oto srebrną trąbkę; jeśli kiedyś znajdziesz się w niebezpieczeństwie, zadmij w nią, a ja ci dopomogę. - Tu zmienił się znowu we wronę i odleciał w świat. Minęło wiele lat; chłopiec zmężniał i wyrósł. Aliści Poznań otoczyli wrogowie i postanowili miasto zdobyć; i tu chłopiec przypomniał sobie obietnicę króla wroniego, wbiegł na wieżę i zagrał na srebrnej trąbce. Na dany hejnał nadleciały ze wszystkich stron tak ogromne masy wron, że aż niebo stało się czarne. Wrogowie napadnięci przez skrzydlate rzesze, uciekli, a król wron dochował obietnicy. Od tej chwili postanowiono grać hejnał stale. Jednakże chłopiec podczas tumultu bitewnego zgubił srebrną trąbkę i nigdy już wrony się na znak nie pojawiały[1].

Źródła

  1. Hejnał Ratuszowy w: „Kronika Miasta Poznania” nr 1/1945, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1945.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki