FANDOM


Leberka.jpg
Quote3.png  Oczywiście były tez zemelki i kaszaki, no i leberka, bo nie każdego było stać na kupno drogich kiszek  Quote2.png

Leberka (pot. - wątrobianka lub pasztetowa) - to wyrób mięsny, w skład którego wchodzi wątroba wieprzowa, sól oraz naturalne przyprawy (czarny pieprz, majeranek i świeża cebula). Całość powinna być podwędzona dymem (najlepiej z drewna olchowego).

Zbigniew Przybylak w swojej książce „Tradycyjna kuchnia pomorsko-wielkopolska” pisze, że należy „Ugotować 1½ kg tłustego podgardla lub tyle samo brzuchowiny, mięsa z głowy lub też mieszanki tych mięs. Niekiedy z mięsa zdejmowano skórę. Gotowano w wodzie z listkiem laurowym i zielem angielskim. Zaparzyć 1½ kg wątroby. Powinna się ściąć i utracić kolor krwisty. Przekręcić dwa razy mięso i wątrobę przez maszynkę. Doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Masę dobrze wymieszać i napychać grube flaki niezbyt ściśle do ¾ objętości. Gotować a w zasadzie parzyć ok. 40 minut. Po wyjęciu położyć na deskę i przycisnąć z góry drugą deską. Leberka staje się wtedy bardziej płaska.”

Przypisy

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki