FANDOM


Komeda.jpg
Komeda Komeda... - trailer02:12

Komeda Komeda... - trailer

Zapowiedź filmu dokumentalnego Komeda Komeda... (2012)

Komeda tablica nbp.jpg

Tablica pamiątkowa poświęcona Komedzie na kamienicy przy Alejach Marcinkowskiego

Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński - jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, słynny jazzman, z wykształcenia lekarz laryngolog.

Biografia i twórczość

Urodziłem się 27 IV 1931 roku w Poznaniu z ojca Mieczysława z zawodu urzędnika państwowego i matki Zenobii Gembickiej. Przed wojną uczęszczałem do pierwszej klasy szkoły powszechnej. W listopadzie 1939 roku zostałem wraz z rodzicami wysiedlony przez Niemców z Poznania do Częstochowy. Tam uczęszczałem na tajne komplety. Poza tym chcąc pomóc rodzicom pracowałem w charakterze chłopca do posyłek. Po wyzwoleniu Polski przez wojska radzieckie i polskie zacząłem uczęszczać do gimnazjum. (...) W kwietniu 1950 roku zdałem egzamin dojrzałości w liceum w Ostrowie Wielkopolskim Czas Komedy, s. 83.

Absolwent konserwatorium oraz Akademii Medycznej w Poznaniu. Jego młodzieńcze zainteresowania muzyczne przekształciły się w wielką fascynację jazzem.

Wielką karierę Komedy zapoczątkował występ na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 r. wraz z „Ptaszynem” Wróblewskim i Millionem. Liczne koncerty i wyjazdy zagraniczne spowodowały, że Komeda zaczął poszukiwać nowych inspiracji i rozwiązań. Zainteresowała go muzyka filmowa. Powstały ilustracje muzyczne do filmów Wajdy, Morgensterna, Nasfetera.

Współpraca kompozytora z Romanem Polańskim zaowocowała powstaniem wspaniałej muzyki do takich obrazów jak „Nóż w wodzie”, czy „Dziecko Rosemary”. Komeda był niepowtarzalny w tym co robił. Jego muzyka stwarzała wyjątkową atmosferę a swoisty klimat nadawał filmom nowy, poetycki wymiar.

W 1968 roku, podczas pobytu w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi - w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy został zepchnięty ze skarpy i poważnie zranił się w głowę. W szpitalu zdiagnozowano krwiaka mózgu. Po przewiezieniu do kraju zmarł 23 kwietnia 1969 r.

Upamiętnienia

Linki zewnętrzne

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki