FANDOM


Krowki
Krówka - cukierek
F Pomorski anons

Anons fabryki F. Pomorski z Dziennika Poznańskiego (1934.01.01)

Quote3  Używamy nadal miedzianych kociołków, a cukierki formujemy ręcznie. Krówki przetrwały wiele lat i wiele zawirowań historii, ale gdyby ich zabrakło... Nie, nie może zabraknąć.  Quote2
Piotr Pomorski, kontynuujący rodzinny interes

Krówki (zwane gwarowo mordoklejkami) - ciągnące się cukierki produkowane ze słodkiej masy z cukru, mleka i masła. Znane na kresach jako "ciągutki".

Okazuje się, że Poznań jest znany w świecie z dwóch łakoci: rogali świętomarcińskich i krówek. Chorwackie media określiły niedawno nasze miasto jako "najsłodsze miasto w Polsce"[1].

Wytwórnia Feliksa Pomorskiego

Produkcję krówek, jako pierwszy w Polsce, uruchomił Feliks Pomorski w roku 1921, kiedy powrócił do Poznania z Żytomierza, gdzie pomagał swojemu wujowi w jego restauracji. W niej Pomorski podpatrzył produkcję ciągnącej się słodkiej masy z cukru, mleka i masła.

Pomorski z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży zapisanej w testamencie kamienicy swego wuja kupił lokale przy ul. Strzeleckiej 9 i Szewskiej 9. W ten sposób rozpoczęła działalność wytwórnia pod nazwą "F. Pomorski". Wytwórnia oferowała bogaty asortyment liczący 118 rodzajów słodyczy: cukierki marcepanowe, czekoladki koniakowe, czekoladowe draże czy popularne wtedy muszelki. Największą popularnością cieszyła się jednak krówki - cukierki zawijane w papierek z rysunkiem krowy, gdyż w ich skład wchodziła spora ilość mleka.

W latach 30-tych Pomorski posiadał w Poznaniu pięć sklepów firmowych.

Wojna i czasy przymusowej nacjonalizacji

Cukierki były zawijane w papierki z rysunkiem krowy, co przyczyniło się do szybkiego spopularyzowania nazwy. Po wysiedleniu przez Niemców w okresie okupacji Feliks Pomorski założył "konspiracyjną" wytwórnię krówek w Milanówku.

W roku 1951 zakład Pomorskiego w Milanówku objęto przymusową nacjonalizacją. Feliks Pomorski w roku 1956 kolejny raz wznawia produkcję na własną rękę mimo przeciwności losu. Po śmierci Feliksa Pomorskiego w roku 1963, działalność kontynuuje jego syn Leszek.

"Wytwórnia Cukierków L. Pomorski i Syn" produkuje krówki do dziś, korzystając z oryginalnej receptury opracowanej w Poznaniu w latach 20-tych XX wieku...

Przypisy

  1. A hrabina siedzi i zawija je w te papierki

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki