FANDOM


Ten dynks trzeba narychtować, tej!

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

52° 23.550' N 16° 53.867' E

W 042
W 045
W 040

Pod koniec XIX na Łazarzu i Górczynie było około 10.000 katolików, a wierni nie mieli swojego kościoła. Musieli chodzić do odległej parafii Świętego Marcina.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej został wzniesiony w latach 1896-1901 wg projektu Stanisława Boreckiego. Po konsultacji z abp. Stablewskim projekt został zmieniony przez Michała Wilczewskiego. Grunt pod budowę kościoła odstąpił rolnik Józef Schneider. Autorem pomysłu budowy kościoła na Łazarzu był prawdopodobnie inżynier Napoleon Urbanowski (działacz społeczny, gospodarczy, właściciel fabryki maszyn). Jego inicjatywa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez mieszkańców Łazarza, jak i proboszcza parafii Świętego Marcina. Kościół  początkowo był filią parafii św. Marcina; samodzielność uzyskał w 1912 r. 

W 1929 roku część wiernych przeszła do nowo utworzonej na Górczynie parafii św. Krzyża przy ulicy Częstochowskiej 16.

II wojna światowa

Podczas II wojny światowej kościół Matki Boskiej Bolesnej był otwarty dla polskich katolików, jako jeden z zaledwie dwóch w Poznaniu. Niekiedy msze św. uświetniał chór ks. Wacława Gieburowskiego. Po jego śmierci w 1943 roku kierownictwo chóru i pałeczkę dyrygenta przejął jego ulubiony uczeń Stefan Stuligrosz.

Czasy współczesne

Od 19 grudnia 1984 roku w kościele MMB, co miesiąc odprawiana była wieczorna Msza św. za Ojczyznę. Na pamiątkę tych dni przy kościele stanął na lewo od bramy symboliczny grób - pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

W kwietniu 1948 roku nastąpił podział parafii na rzecz powstałej parafii św. Anny przy ulicy Matejki. W listopadzie 2003 roku parafia Matki Boskiej Bolesnej zmniejszyła się z uwagi na powstanie nowej parafii Chrystusa Sługi przy ulicy Macieja Palacza.

Architektura

Świątynia zbudowana została z czerwonej cegły w stylu neoromańskim. Wysoka wieża zakończona została smukłym hełmem (konstrukcja powstała w Zakładach Hipolita Cegielskiego) stanowi charakterystyczny i symboliczny punkt Łazarza.

Na teren kościoła prowadzi brama, na której filarach znajdują się figury świętego Piotra i Pawła wyrzeźbione około 1901 roku w czerwonym, pińczowskim piaskowcu.

Wnętrze kościoła wykończone jest w stylu neoromańskim. Znajduję się tu trzy nawy z nawą poprzeczną, piękne krzyżowe sklepienie. Wyposażenie kościoła jest oryginalne i pochodzi z czasów budowy świątyni.

Wyposażenie

  • Ołtarz główny z piaskowca pińczowskiego, kuty, wykonany przez wrocławską firmę Künzel & Hiller. W ołtarzu głównym umieszczona jest kopia piety watykańskiej Michała Anioła z początku XX wieku. Rzeźba wykonana jest z marmuru diamentowego - jest to jedna z najlepszych kopii piety watykańskiej (posłużyła jak wzór  do odtworzenia uszkodzonego w 1972 roku oryginału). Po bokach znajdują się gipsowe figury z 1901 roku św. Jana Ewangelisty (po lewej stronie) i św. Marii Magdaleny (po prawej).
  • Nawa boczna południowa z ołtarzem św. Józefa - ołtarz ufundowany przez rodzinę Schneiderów z 1901, z postacią świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus.
  • Nawa boczna północna z ołtarzem św. Łazarza - ołtarz ufundowany przez rodzinę Kayserów z płaskorzeźbą przedstawiającą wskrzeszenie świętego Łazarza, patrona dzielnicy Łazarz, na ołtarzu kopia ikony Matki Boskiej Częstochowskiej.
  • Ołtarz świętego Antoniego Padewskiego znajduje się w nawie północnej, wykuty został w piaskowcu.
  • W nawie południowej, na przeciwko ołtarza św. Antoniego, znajduje się ołtarz z 1901 roku z figurą św. Kazimierza, wykonany przez Piotra Gimzickiego.
  • Ambona z około 1901 roku, wykonana z piaskowca pińczowskiego, w niszach znajdują się płaskorzeźby czterech ewangelistów i Ubogiego Łazarza.
  • Chrzcielnica z początku XX wieku z figuralną scenką przedstawiającą chrzest Chrystusa w Jordanie.
  • Figura świętego Wincentego à Paulo z 1901 roku.

Na terenie

Na terenie kościelnym znajduje się probostwo, na którym spędził okupacje abp. Dymek oraz Dom Katolicki.

Przy kościele znajduje się kamienna grota z rzeźbami Matki Boskiej i św. Bernadetty, powstała w 1928 r. Na  ścianach  trzy tablice upamiętniające wydarzenia związane z powstaniem wielkopolskim 1918-1919 r.

Galeria