FANDOM


52° 23.800' N 16° 53.867' E

Kościół św. Anny wraz z pastorówką (dzisiejsze probostwo) zbudowano w latach 1904-1907 dla łazarskiej gminy ewangelickiej jako kościół Chrystusa (Christuskirche). Teren wykorzystany pod budowę kościoła to obszerna parcela na narożniku ulicy Matejki i Limanowskiego. Neogotycką świątynię zbudowano na planie krzyża greckiego, a projekt powstał w berlińskiej pracowni Oskara Hossfelda. Budowie patronowała żona cesarza Wilhelma II Augusta Wiktoria.

Budulec to granitowe ciosy i czerwona cegła. Kościół podobny jest do kościołów pomorskich. Zbudowany został w stylu architektury ceglanej o portyku z trzema portalami, 48-metrowej wieży z zegarem i rozetą.

W latach 1953-1957 przebudowano wnętrze. Wewnątrz znajduje się kopia XV-wiecznego żyrandola z Norymbergi oraz XIX-wieczna kopia chrzcielnicy z Bambergu.

Na terenie przy kościele od strony ul. Limanowskiego znajduje się pastorówka z 1907 roku (dzisiaj jest to plebania) i drugi budynek z 1911 roku, kiedyś służył zborowi, dzisiaj jako dom katolicki.

Kościół został wpisany do rejestru zabytków pod nr A-224 z 23 maja 1979 roku.

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki