FANDOM


Kino Muza - logo.jpg

52° 24.376' N 16° 55.607' E

Muza1.jpg

Kino Muza – mieszczące się przy ul. Św. Marcin kino działające od 1908 roku. Jest drugim najstarszym, działającym nieprzerwanie kinem w Polsce (starsze jest tylko kino „Pionier” w Szczecinie).

Muza jest jednym z poznańskich kin studyjnych, które zachowało wygląd i repertuar kina z tradycjami. Kino Muza oferuje swoim widzom bogaty program art-housowy, organizuje wiele przeglądów filmowych i festiwali, gromadzi widzów podczas cykli skierowanych do studentów (DKF Kamera, Nieprzyzwoicie Tanie Czwartki), kobiet (Babska Muza), rodzin (Poranki Rodzinne, Z dzieckiem w kinie).

Historia

Kino w tej lokalizacji zostało otwarte pod nazwą „Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę „Colosseum”, w 1934 r. „Europa”, 1935 r. „Świt”, w 1940 r. „Zentral Lichtspiele”, w 1945 r. „Wolność” i od lat 50. „Muza”.

Współczesność

W roku 2007 kino było zarządzane przez firmę Gutek Film zajmującą się dystrybucją filmów. Od 1 lutego 2008 r. Muza jest prowadzona przez Estradę Poznańską, która jest jednostką samorządową.

W 2008 roku kino obchodziło jubileusz 100-lecia działalności wyjątkowym przeglądem: pokazano 100 filmów przez ostatnich 100 dni w roku. W roku 2009 kino wznowiło nośny przed laty cykl seansów pod nazwą Konfrontacje.

W kinie Muza realizowany jest program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas.

Linki

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki