FANDOM


Budynek-Kina-Grunwald.jpg

Budynek dawnego Kina Grunwald

52° 24.338' N 16° 53.579' E

Kino-Grunwald-Logo.jpg

Logo reaktywowanego Kina Grunwald

Kino-Grunwald-Poznań-seans.jpg

Zdjęcie z plenerowego seansu reaktywowanego Kina Grunwald

Operatorzy-Kina-Grunwald.jpg

„Operatorzy” Kina Grunwald - Piotr Libicki, Dorota Kubiak, Marcin Kubiak i Franciszek Sterczewski

Kino Grunwald - dawniej Kino Wojskowe, powstałe w 1963 r. przy ul. Polnej 86. Obecnie w budynku znajduje się sklep sieci Biedronka.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Kino zaczęło działalność jako Kino Wojskowe w 1963 r. Zakończyło działalność w 2005 roku i przeistoczyło się w Scenę Rozmaitości, gdzie miejsce miały spektakle teatralne.

Po zakończeniu działalności

Od 2005 r. siedzibę miała tu „Scena Rozmaitości”. Przez dwa sezony ściągała do siebie gwiazdy estrady i teatru - Irenę Kwiatkowską, Zenona Laskowika, Krystynę Jandę i Michała Bajora. Grywał tu także Poznański Teatr Tańca i teatry offowe - m.in. Korporacja Teatralna.

Sprzedaż budynku

W roku 2012 wojsko sprzedało zabytkowy budynek kina. Nowy właściciel zapłacił za niego ponad 2,3 mln zł[1]. W budynku obecnie znajduje się sklep sieci sklepów dyskontowych Biedronka. Jest to drugi po Kinie Wilda obiekt kinowy w Poznaniu zajęty przez spółkę Jeronimo Martins Polska[2]

Budynek znajduje się na obszarze, który objęty jest ochroną konserwatorską. Jego przebudowa musiała uwzględniać historyczny charakter dzielnicy.

Projekcje plenerowe, czyli próba reaktywacji

W 2012 r. grupa miłośników życia miejskiego podjęła próbę wskrzeszenia nie istniejącego Kina Grunwald. W czasie gdy budynek kina zamienił się w spożywczy dyskont, jego duch przeniósł się kawałek dalej na ulice Grunwaldu.

Miejscem projekcji jest placyk przed winiarnią Pod Czarnym Kotem, znajdująca się przy rogu ulicy Wolsztyńskiej i Marcelińskiej.

Materiały filmowe pochodzą z archiwum Telewizji Polskiej w Poznaniu. Film „Późne Popołudnie” udostępniony został przez Filmotekę Narodową za zgodą Studia Filmowego „Kadr”.

Projekt jest inicjatywą trzech osób: historyka sztuki Piotra Libickiego, studenta architektury Franciszka Sterczewskiego i właściciela Winiarni Pod Czarnym Kotem Marcina Kubiaka.

W ramach projektu w czwartki od 12 lipca do 16 sierpnia 2012 r. wyświetlane były krótkometrażowe filmy z cyklu „Żyło sobie miasto. Poznań w PRL-u”. Wstęp na projekcje był wolny[3].

Źródła i linki

  1. Kino Grunwald w Poznaniu sprzedane! Ponad 2,3 mln złotych dla AMW
  2. http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/1934228,kino-grunwald-to-historia-czas-na-spotkania-filmowe-pod,id,t.html
  3. culturowo.pl - Żyło sobie miasto. Poznań w PRL-u

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki