FANDOM


KapliczkaSercaJezusowego-1

Kapliczka Serca Jezusowego - jesień 2009

KapliczkaSJ-2

Kapliczka Serca Jezusowego - lato 2011

Kapliczka apple

Kapliczka otoczona logo Apple

52° 23.335' N 16° 55.460' E

Kapliczka znajduje się w murze Szpitala Ortopedycznego biegnącym wzdłuż zachodniej strony ul. Dolna Wilda, od Krzyżowej do Chłapowskiego, vis-a-vis centrum SPOT, w okolicach miejsca gdzie stała dawniej szubienica To dość ruchliwe miejsce. Tuż przed kapliczką przebiega droga pieszo - rowerowa.

Kapliczka otynkowana i zwieńczona dwuspadowym daszkiem z metalowym krucyfiksem. Na ścianie frontowej, pod okapem daszku widnieją daty 966-1966, a nieco niżej, w głębokiej i oszklonej wnęce znajduje się obraz Serca Jezusa. Tuż pod wnęką wmurowano ocalałą z pożogi wojennej żeliwną tablicę fundacyjną z 1927 roku z inskrypcją: „Kapliczka pamiątkowa fundacji Stowarzyszenia Porządku Publicznego Poznań-Wilda Dnia 5 czerwca 1927 r.”

W dolnej części kapliczki na dużej kamiennej płycie wykuto następujący napis: "Serce Jezusa, nadziejo, drogo i pokoju świata, zmiłuj się nad nami". Nieco niżej wyryte są słowa modlitwy: „Jezu, spraw byśmy się wszyscy wzajem miłowali i w każdym człowieku twarz Twą oglądali, byśmy ubogim serce okazali i wszystkich ludzi dla Ciebie kochali. O pokój dla świata ze łzami błagamy, wysłuchaj prósb naszych Stwórco nasz łaskawy, obdarz świat pokojem, tak Ciebie błagamy. Amen.”

W dole ściany frontowej znajduje się jeszcze jeden napis: „Kapliczka pamiątkowa. Pomnik 1000-lecia chrztu Polski. Zbudowana ok. 1667 r. odnowiona 1927 r. odbudowana w roku Milenijnym 14.IV.1966 r. W hołdzie Sercu Jezusowemu czciciele robotnicy dzielnicy Poznań-Wilda”.

Po bokach kapliczki w przylegających z dwóch stron mur wkomponowano dwie tablice z piaskowca, ozdobione skromnymi medalionami z okolicznościowymi napisami i datami: po lewej: „966” i „Millenium Poloniae” a po prawej „1966” i „W nowe tysiąclecie idziemy z Tobą Panie”.

W 2010 roku państwo Joanna i Jerzy Sobczak (autorzy książki o poznańskich kapliczkach) odsłonili kapliczkę podcinając zarastające ją bluszcze.

W 2012 roku nieznany staruszek amatorsko i jarmarcznie wykonał „renowację” kapliczki malując ją na niebiesko i pomarańczowo. Napisy malował na złoto, ale nie dokończył. Pod kapliczką ułożył luźno płytki ceramiczne, a po bokach jej, tuż ponad murem, umieścił dwie kwadratowe obudowy od komputera marki Apple z wyraźnymi białymi logo - jabłkiem, na środku każdej z nich. Wywołało to oczywiście niesmak wśród niektórych osób, jednak jako że kapliczki są „niczyje” (dziennikarz epoznan.pl w dochodzeniu dowiedział się od ks. Macieja Szczepaniaka, rzecznika Archidiecezji Poznańskiej, że „Zajmuje się nią pewnie jedna z wildeckich parafii”), to też nikt nie zareagował „z urzędu”. W kwietniu 2012 ktoś zdemontował obudowy Apple, na co staruszek zareagował przyczepiając w ich miejsce kawałki używanej sklejki meblowej, na których napisał odręcznie groźby pod adresem „złodzieja”.

Literatura i linki

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki