FANDOM


Odzysk.jpg

52° 24.463' N 16° 55.938' E

Sklep-the-gentleman.jpg
007 - Róg Szkolnej i Paderewskiego.jpg

Dawny sklep Mody Polskiej mieszczący się w kamienicy

Szkolna-paderewskiego.jpg

Kamienica zbudowana w drugiej połowie XIX w przy zbiegu ulic Szkolnej i Nowej (dziś Paderewskiego). Początkowo fasada była w stylu eklektycznym, z licznymi zdobieniami. Na rogu, na wysokości drugiego piętra rozpoczynał się wykusz zwieńczony na dachu okazałą kopułą. Jednak w 1936 r. ówczesny właściciel postanowił kamienicę unowocześnić i usunął wszelkie ozdobniki. Na strychu stworzono dodatkowe piętro, gdzie zamontowano szereg okien mansardowych. Kamienica stała się przykładem modernizmu.

Tutaj Stefan Schaefer - poznański kupiec - miał przed wojną największy w Poznaniu dom mody: sklep „The Gentleman” był znany i uznany, ponieważ oferował najmodniejszą męską odzież renomowanych zachodnich firm, ubierały się w nim elity mieszczańskie miasta.

Po roku 1945

W latach powojennych działała tu „Moda Polska”, później sklep odzieżowy „5-10-15”. Potem właściciel - była nim wtedy firma biznesmena Mariusza Świtalskiego - zaczął przebudowę kamienicy, ale bez pozwoleń. Prace na wniosek inspektora nadzoru budowlanego wstrzymano i budynek niszczał przez następne lata.

Współczesność

W 2008 r. budynek kupiła spółka Polka Poland. Inspektor nadzoru budowlanego nakazał właścicielom wykonanie kilkunastu poważnych napraw. Z jego ekspertyzy wynikało, że trzeba usztywnić budynek, bo jego część może się zawalić. Okazało się jednak, że urzędnicy nie potrafili nawiązać skutecznie kontaktu z właścicielami. Pojawił się nawet pomysł, aby wojewódzki konserwator zabytków wystąpił do prezydenta Poznania o wywłaszczenie budynku.

26 kwietnia 2013 r. w budynku miało miejsce oficjalne otwarcie nowego skłotu „Od:zysk”. Jak twierdzą skłotersi chcą „by w tym miejscu znalazły swoją przestrzeń różne bezdomne oraz rodzące się inicjatywy. Jest tu miejsce, w którym będziemy organizować spotkania, warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, koncerty, wystawy, teatr i prowadzić wiele innych form działalności”.

Inspektor nadzoru budowlanego odwiedził anarchistów i ostrzegł o zagrożeniach związanych ze stanem budynku. Do budynku przytwierdzono tablicę „Budynek w złym stanie. Zagraża bezpieczeństwu ludzi”.

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje. Uwagi: Dodaj aktualne informacje

Źródła

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki