FANDOM


Fachwerkowa-rnek-wildecki.jpg

Kamienica fachwerkowa róg Sikorskiego a Rynek Wildecki

52° 23.541' N 16° 55.185' E

Na Rynku Wildeckim, a konkretnie na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Przemysłowej, znajduje się kamienica zbudowana pod koniec XIX w. - około roku 1890, w konstrukcji szachulcowej (potocznie określanej pruskim murem), zwanego z niemieckiego „fachwerkiem”. Jeszcze do lat 70. XX w. domy takie były powszechne przy Rynku Wildeckim, niestety zostały rozebrane i do naszych czasów pozostała się tylko jedna kamienica.

W 1918 roku służyła za obiekt sztabowy – tu bowiem ulokowano Wildecką Komendę Straży Ludowej i w czasie powstania wielkopolskiego – jeden z ośmiu punktów werbunkowych w Poznaniu.

W latach 1931-35 swoje spotkania w tej kamienicy prowadził zarząd Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. Ks. I. Skorupki.

Właścicielami kamienicy byli Paulina Kittelmann (przed 1901 rokiem), ok. 1904 roku Ludwik Jarnatowski, a ok. 1918 Antoni Andrót. W kamienicy działała restauracja i sklep. Właścicielami tej pierwszej byli w 1890 r. i w 1902 r. – Maria Bohn, w 1897 r. – L. Bohn, a od 1909 do 1917 - Antoni Andrót. W dwudziestoleciu międzywojennym restauracją zawiadywał – Aleksander Sowiński.

W ogródku kamienicy znajduje się kapliczka słupowa - Kapliczka Serca Pana Jezusa. Zbudowana prawdopodobnie wraz z budynkiem, około roku 1890. Fundatorami była bamberska rodzina Handschuhów. W niszy od frontu, do 1939 stała figurka św. Wawrzyńca, męczennika. Została zniszczona przez nazistów w czasie II wojny światowej. Zaraz po wojnie wstawiono w jej miejsce figurę Serca Jezusowego, która stoi do dziś.

Kamienica powstała w ramach pierwszej w Poznaniu spółdzielni mieszkaniowej Spar- und Bauverein (Towarzystwo Oszczędzania i Budowania)

W 1936 roku, 6 czerwca urodził się w niej nieżyjący już dziś doskonały aktor Roman Wilhelmi. W grudniu 2012 roku Rada Osiedla Wilda przypomniała o tym fakcie umieszczając na budynku stosowną tablicę pamiątkową, przy czym obecny był Adam Wilhelmi, brat aktora.

W 2012 r. kamienica zwyciężyła w konkursie na najpiękniej odnowioną kamienicą Wildy organizowanym przez Radę Osiedla Wilda.

Źródła:

http://poznanskiekamienice.pl/artykul/211/Kamienica-wildeckich-powstancow-i-Romana-Wilhelmiego

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki