FANDOM


Okolice Malty z lotu ptaka

Jezioro Maltańskie z lotu ptaka

52° 24.150' N 16° 58.250' E

Malta-panorama

Panorama zachodniej części jeziora

Jezioro Maltańskie - Regaty

Tor regatowy

Jezioro Maltańskie - plany 1943

Jezioro w trakcie budowy na niemieckich planach z roku 1943

Jezioro Maltańskie (pot. Malta) - sztuczne jezioro w centrum Poznania, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakarskich i wioślarskich, przedstawień teatralnych i muzycznych. Popularne miejsce weekendowego wypoczynku oraz treningów biegaczy, rolkarzy itp. (jedno okrążenie jeziora liczy 5,4 km). Na Malcie, w okolicy hangarów przy ulicy Wiankowej zlokalizowana jest także często meta różnego rodzaju biegów, w przeszłości również poznańskiego maratonu i półmaratonu.

Nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum.

Information icon Dowiedz się więcej w: Komandoria

Jezioro ma powierzchnię 64 ha. Tor regatowy (jeden z najlepszych torów regatowych w Europie) ma 2190 m długości i 170-400 m szerokości.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Przed wojną planowanu na tym terenie utworzenie parku narodowego. Budowę sztucznego zbiornika wodnego rozpoczęli Niemcy w latach II wojny światowej, rękami przymusowych robotników. Budowy nie dokończyli. Jezioro zostało napełnione wodą później, poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny. Oficjalne "otwarcie" jeziora miało miejsce 5 października 1952 r.

3 lipca 1991 r. na jeziorze podczas wyścigów zginął Bolesław Niklewski.

W dniach 8-9 września 2007 r. na jeziorze odbyły się Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie, a w dniach 21-23 września tego samego roku odbyły się Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie. W dniach 23-30 sierpnia 2009 r. na Malcie odbyły się 39. Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie, a rok później, w dniach 19-22 sierpnia 2010 r. odbyły się Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie. W tym samym roku w dniach 27-29 sierpnia odbyły się tu Akademickie Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie. W dniach 24-26 czerwca 2011 r. rozegrane zostały tu Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie. W dniach 5-9 września 2012 r. na Malcie odbyły się Mistrzostwa Świata w Kajak-Polo.

Atrakcje wokół jeziora

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna ufundowana dla upamiętnienia 750. rocznicy założenia miasta. Dużą atrakcją przyrodniczą są odkryte na Malcie podziemne ciepłe źródła, które wykorzystane są w pobliskim aquaparku. Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, której końcowa stacja - Zwierzyniec - usytuowana jest w pobliżu wejścia do Wielkopolskiego Parku Zoologicznego (Nowe Zoo). Nieopodal hangarów i tablicy świetlnej znajduje się Bula Park do gry w pétanque. W lasku na południe od mostku na Cybinie zlokalizowany jest park linowy Pyrland. Na południowym brzegu - na kopcu Wolności znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U stóp kopca czynne jest pole do nauki gry w golfa oraz tor do minigolfa. W pobliżu jest także kąpielisko. W tej pięknej scenerii latem odbywają się spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W okresie zimowym na zachodnim brzegu jeziora czynne jest lodowisko.

20 maja 2016 r. otwarto tor wakeboardowy Wake Park Malta[1].

Ciekawostki

Malta bez wody 01

Co cztery lata z jeziora spuszczana jest woda

  • Co cztery lata z jeziora spuszczana jest woda. Wykonywany jest wówczas przegląd i ewentualne remonty urządzeń torowych, jazu, a także umocnienia brzegów zbiornika narzutami kamiennymi, faszyną oraz wodną roślinnością. Akwen jest odmulany, porządkowane jest jego dno. Cała operacja trwa od listopada do przełomu lutego i marca[2].
  • Szacuje się, że w Malcie jest około 2 milionów metrów sześciennych wody[2].

W pobliżu

Źródła

  1. malta.poznan.pl - Nad Maltą rusza tor wakeboardowy
  2. 2,0 2,1 malta.poznan.pl - Zaczynają spuszczać wodę z Malty

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki