FANDOM


Quote3.png  Muzyka łagodzi obyczaje.  Quote2.png
Tytuł felietonów Waldorffa
i zarazem jego ulubione powiedzenie

Jerzy Waldorf-Preyss h. Nabram - polski pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny. Popularyzator kultury muzycznej na łamach prasy, w radiu i telewizji. Barwna postać PRL-u, wybijająca się zachowaniem i językiem.

W 1974 r. Waldorff założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Z jego inicjatywy corocznie odbywa się tam 1 listopada kwesta na ten cel, prowadzona przez znane osobistości kultury i mediów.

Zmarł 29 grudnia 1999 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Związki z Poznaniem i Wielkopolską

Niedługo po urodzeniu się Jerzego, Preyssowie wyjechali do rodzinnej miejscowości Kościelna Wieś na Kujawach. Po sprzedaży majątku zamieszkali w małym dworku, w Rękawczynie w Wielkopolsce.

Po zdaniu matury w Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (wcześniej uczył się także w Gimnazjum w Trzemesznie i Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu) studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Poznańskiego i w Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu.

Upamiętnienia

Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Jerzy Waldorff

  • PUZON

    • Pisząc o wspaniałym Jerzym Waldorffie, nie sposób pominąć Jego ukochanego jamnika, wabiącego s...

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki