FANDOM


Jaz na Cybinie - Biała Góra 1.jpg

Jaz na Cybinie wraz z groblą o długości blisko 150 metrów i wysokości ponad 5 metrów.

52° 23.681' N 16° 59.780' E

Jaz na Cybinie - Biała Góra 3.jpg

Niepozorny na pierwszy rzut oka współczesny mostek nad Cybiną w okolicach Nowego Zoo kryje pod sobą dobrze zachowane relikty pruskich fortyfikacji z końca XIX w.

Jaz na Cybinie przy Białej Górze - tama wraz z jazem wzniesiona w roku 1886 na Cybinie w pobliżu fortu III (znajdującego się obecnie na terenie Nowego Zoo).

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

W pobliżu znajdującego się obecnie na terenie Nowego Zoo Fortu III płynie rzeka Cybina. Dość szeroka i głęboka dolina, w której znajduje się jej koryto sprawiła, że projektanci Twierdzy Poznań postanowili w roku 1886 przegrodzić jej wody tamą (długą na 150 metrów i wysoką na 5 metrów) wraz z jazem regulującym jej poziom. Jaz posiadał dwa przepusty, przy północnym powstała tzw. przepławka umożliwiająca rybom wędrówkę wzdłuż rzeki. W trakcie budowy jazu przesunięto koryto Cybiny kilkadziesiąt metrów w kierunku północnym[1].

Dwa dobrze zachowane do dzisiaj ceglane przepusty jazu przykryte są współczesnym mostem. W specjalne wyżłobienia wsuwano drewniane belki, które spiętrzały Cybinę podwyższając jej poziom nawet o 5 metrów. Powstał dzięki temu rozległy obszar zalewowy sięgający aż do stawu Olszak.

W trakcie spacerów w pobliżu Zoo po dziś dzień korzystać można z fortecznych reliktów z XIX wieku - grobli i mostu nad Cybiną.

Źródła

  1. Poznański Szlak Forteczny - Jaz zalewowy na Cybinie koło Białej Góry

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki