FANDOM


Józef Łukaszewicz nagrobek.jpg

Grób Łukaszewicza na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Józef Łukaszewicz - poznański historyk, publicysta, bibliotekarz i wydawca. Z polecenia Edwarda Raczyńskiego badał zbiory archiwów i bibliotek w Polsce i Niemczech. Po założeniu Biblioteki Raczyńskich był w latach 1829-1852 jej „pierwszym bibliotekarzem”. W latach 18381842 pracował jako nauczyciel w gimnazjum Fryderyka Wilhelma.

Łukaszewicz był typowym „szperaczem” archiwalnym, gromadzącym fakty, dokumenty, materiały źródłowe.

Publikacje

Był założycielem i stałym współpracownikiem „Przyjaciela Ludu”, w którym w latach 18371845 zamieszczał liczne artykuły o treści historycznej i archeologicznej, a w latach 18391845 pełnił ponadto funkcję głównego redaktora. Redagował także „Tygodnik Literacki”, a w 1840 był współzałożycielem „Orędownika Naukowego”. W 1841 założył własną księgarnię i drukarnię „Nową”.

Łukaszewicz był także autorem pierwszej monografii miasta Poznania „Obraz historyczno-statystyczny miasta Poznania w dawniejszych czasach” (wydanej w roku 1838).

Upamiętnienia

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki