FANDOM


Hotel Polonia - ilustracja z czasów PeWuKa

Hotel Polonia - ilustracja z czasów PeWuKa

52° 24.349' N 16° 54.141' E

Zbudowany z myślą o przyjęciu tysięcy zagranicznych gości z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, w latach dwudziestych XX wieku był największym hotelem w Polsce.

Zbudowano go w rekordowym czasie 13 miesięcy. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 1928 r. i pomimo wyjątkowo mroźnej zimy (temperatura w niektórych regionach Polski sięgała -41 stopni) budowę zakończono w maju 1929 roku. Hotel Posiadał 362 pokoje o 603 łóżkach oraz pełne zaplecze socjalne, pralnię, kuchnie, itp. Powierzchnia wynosiła 3.100 m², a kubatura 67.000 m³. Wnętrza budynku zostały wykonane w stylu art deco, a narożnik budynku (narożnik ulic Grunwaldzkiej i Stolarskiej) jest ozdobiony portykiem z czterema kolumnami jońskimi

Hotel wzniesiono według projektu Jerzego Tuszowskiego.

Po zakończeniu PeWuKi

Drogi i mieszczący się na obrzeżach miasta hotel, pomimo wysokiego standardu, nie był w stanie pozyskać wystarczającej ilości klientów. Zawiedli również oczekiwani goście zza granicy. Po kilku latach hotel przekształcono w budynek mieszkalny. Jednak szybko przekształcił się w siedzibę sutenerów, prostytutek i elementu społecznego zyskując miano największego lupanaru w mieście. Chcąc zmienić ten stan, władze miasta po raz kolejny zmieniły przeznaczenia budynku, organizując w nim biura Zarządu Miasta.

Hotel samobójców

Stan w hotelu był tak zły, że na korytarzach co noc dochodziło do głośnych gonitw a w pokojach do orgii. Jednak prawdziwą plagą tego budynku były samobójstwa. Popełniono ich tam tyle, że ludzie zaczęli mówić o nim jako „Hotelu Samobójców”.

Podczas wojny hotel przebudowano i utworzono w nim Lazaret II - późniejszy 111 Szpital Wojskowy SP ZOZ.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki