FANDOM


Herb miasta

Herb Poznania (wersja współczesna)

Herb Poznania - najstarszy symbol miasta, używany w niemal niezmienionej formie od pierwszej połowie XIV wieku. Najwcześniejsze udokumentowane użycie herbu występuje na dokumencie datowanym na 1 maja 1344 r.

Obecna forma graficzna została zaprojektowana przez Jerzego Bąka i zatwierdzona przez MSWiA w 1997 roku.

Symbolika herbu

Herb przedstawia w błękitnym polu blankowaną bramę miejską (symbolizującą miasto). Dość rzadko w tym przypadku używa się w heraldyce koloru białego, który oznacza barwę srebrną.

Brama ta zwieńczona jest trzema wieżami. Nad środkową, najwyższą z nich, znajduje się gotycka tarcza herbowa z orłem piastowskim króla Przemysła II (przypomnienie stołecznej przeszłości miasta). Na nieco mniejszych, bocznych wieżach znajdują się postacie patronów miasta: świętego Piotra z kluczem po heraldycznej lewej stronie oraz świętego Pawła z Tarsu z mieczem po drugiej. Wybór patronów nie jest przypadkowy. Poznań, jako najstarsze biskupstwo na ziemiach polskich, za patronów katedry przyjął patronów katedry rzymskiej.

W bramie umieszczono złote skrzyżowane klucze, nad którymi widnieje złoty krzyż grecki stanowiąc symbol samorządności. Nie do końca rozwiązana jest natomiast kwestia symboliki związanej z gwiazdami i półksiężycami (wg heraldyków zostały dodane w XIV w. i miały symbolizować moc księcia).

Nad herbem znajduje się złota korona dodatkowo podkreślając stołeczność Poznania.

Wersje historyczne

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Najstarszym znanym nam wizerunkiem herbu Poznania jest pieczęć Rady Miejskiej na dokumencie z 1344 r.

Na ścianie wagi miejskiej znajduje się owalny wariant herbu pozbawiony wizerunków świętych oraz korony. Podobny wariant, bez świętych i korony, znajdował się też na kiosku niemieckiego okrętu podwodnego - U-436 „Posen”.

W okresie powojennym ta wersja herbu wykorzystywana była przez władze PRL.

Herb na ulicach Poznania

Źródła

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki