FANDOM


Zeppelin4

Hala zeppelinów z lotu ptaka

52° 26.141' N 16° 55.603' E

Pocztówka - hala zeppelinów

Lądowisko zeppelinów na starej pocztówce

Pozostałości lądowiska zeppelinów

Pozostałości fundamentów zburzonej hali

Hala Zeppelinów (niem. Zeppelin Hall) - zbudowana w Poznaniu w 1913 roku za sprawą firmy Arthur Mueller GmbH. Potężny hangar o metalowej konstrukcji miał wymiary 150 na 60 m i widoczny był z Mostu Teatralnego. Hala Zeppelinów przyciągała uwagę nie tylko Poznaniaków, ale i znakomitych gości. Wizytował ją m. in. Charles de Gaulle.

Pierwszym sterowcem jaki w niej stacjonował był LZ16 (ZIV). Krótko cumował tu także jedyny polski sterowiec „Lech”.

Halę zdobyli Powstańcy Wielkopolscy 6 stycznia 1919 roku. Znajdujące się w niej niemieckie samoloty stanowiły zalążek polskiego lotnictwa wojskowego.

Dwudziestolecie międzywojenne

W kwietniu 1919 roku przybył do Poznania szef Sekcji Żeglugi Napowietrznej MSWojsk. ppłk. Wańkowicz, który podjął się organizacji jednostki lotniczej w zdobytym hangarze. Ściągnął on do Poznania oficerów z lotnictwa, wcześniej zajmujących się aerostatami w obcych armiach. 5 maja 1919 roku, w oparciu o sprzęt poniemiecki, zorganizowano 1. Polową Kompanię Aeronautyczną pod dowództwem por. Sławomira Bilka. Jednostka stała się podstawą dla nowych kompanii, które miano tworzyć wraz z napływem sprzętu. Powstała w Poznaniu Oficerska Szkoła Aeronautyczna za zgodą urzędującej jeszcze Naczelnej Rady Ludowej. Szkolenia prowadzono według instrukcji francuskich, ale na sprzęcie niemieckim. Pierwszy Drachenballon wzleciał w Poznaniu 23 lipca 1919 roku.

We wrześniu 1919 roku Sekcja Żeglugi Napowietrznej przewidywała utworzenie pułku aeronautycznego z jednostki poznańskiej z użyciem 4 niemieckich balonów, a później na pozyskanym ewentualnie sprzęcie francuskim. We wrześniu 1919 roku wojska wielkopolskie weszły w skład Wojska Polskiego. Dowództwo Wojsk Aeronautycznych przeniesiono do Warszawy i tam je rozformowano. W końcu 1919 roku do Polski przybyły balony francuskie i amerykańskie.

Po rozwiązaniu jednostki w hali miała powstać wytwórnia filmowa, ale planów tych nie zrealizowano.

II Wojna Światowa

W rejonie tzw. Łąki Zeppelinów (niem. Zeppelinwiese) toczyły się cieżkie walki w 1945 roku. Jedyny walczący w Poznaniu Tygrys miał w końcowym okresie walk za zadanie obronę rejonu lądowiska - zniszczył w tym rejonie przynajmniej kilkanaście radzieckich wozów bojowych. Lądowisko zostało poważnie uszkodzone w 1945 r. podczas obrony Poznania przez siły niemieckie. Po wojnie drewniane elementy konstrukcji hali zostały rozebrane przez okoliczną ludność.

Lądowisko obecnie

Do dziś z potężnego hangaru ocalały tylko nieliczne betonowe elementy. Część fundamentu w postaci łukowatego murku wystaje z trawnika pasa rozdzielającego jezdnie al. Solidarności biegnącej przez osiedle Winogrady. Widać go w pobliżu przejścia dla pieszych przy parkingu sklepu Kaufland. Wśród zieleni parku sąsiadującego z marketem warto zobaczyć inną atrakcję turystyczną: betonowe bloki z zachowanymi obręczami, do których mocowano niegdyś cumy powietrznych statków.

Galeria zdjęć

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki