FANDOM


Gazownia miejska 1927.jpg

Gazownia w obiektywie Ulatowskiego (rok 1927)

52° 24.376' N 16° 56.583' E

Widok z Czartorji na miasto.png

Widok z Czartorii na miasto, po lewej stronie widać zbiornik gazowni

Stara Gazownia.jpg

Budynki starej gazowni

Stara Gazownia z lotu ptaka.jpg

Teren po byłej gazowni i elektrowni na Grobli

Gazownik Poznań RB1.JPG

Pomnik Zygi Latarnika stojący w pobliżu Starej Gazowni

Gazownia miejska na Grobli - wzniesiona w latach 1852-1856 gazownia, początkowo z dwoma ceglanymi, okrągłymi zbiorniki gazu oraz halą produkcyjną.

Początki

14 listopada 1856 roku nastąpił rozruch aparatury do produkcji gazu z węgla kamiennego. Początkowo gaz zasilał 414 miejskich latarni. Po roku elektrownia zasilała już ok. 1,5 tysiąca odbiorców.

Początkowo gazownia zasilana była węglem sprowadzanym z Anglii do Szczecina, skąd transportowany był on barkami. Po wybudowaniu linii kolejowej do Wrocławia, zaczęto korzystać z węgla ze Śląska - wybudowano w tym celu bocznicę z Garbar na Groblę wraz mostem kolejowym.

Przed rokiem 1878 dobudowano trzeci zbiornik.

Konkurencja ze strony energii elektrycznej

W roku 1903 obok gazowni rozpoczęto budowę miejskiej elektrowni. Gazownia musiała więc zacząć konkurować z nowym źródłem energii. Mimo silnej konkurencji, po odzyskaniu niepodległości zakład zmodernizowano. Prowadzona akcja reklamowa przyczyniła się do faktu, iż w roku 1939 96% mieszkańców Poznania korzystało z gazu z miejskiej gazowni.

26 lutego 1926 roku zbiornik gazu eksplodował, a pokrywa spadła na dom przy ulicy Łaziennej.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Wybuch w gazowni 1926

W roku 1973 gazownia została wygaszona, nie będąc w stanie konkurować z gazem ziemnym doprowadzanym gazociągiem, który dotarł do Poznania w roku 1970.

Współcześnie

Gazownia nie przetrwała do naszych czasów, obecnie na Grobli znajdują się budynki miejskich wodociągów i kanalizacji. Wybudowane w latach 90. XX wieku, stylizowane są na ceglaną zabudowę przemysłową z XIX wieku. Mimo to do dziś Grobla pozostaje siedzibą miejskich i regionalnych spółek zajmujących się dystrybucją gazu.

Nie zachował się ani jeden z trzech zbiorników gazu. Przetrwał jedynie budynek hali produkcyjnej - niestety niedostępny do zwiedzania.

W roku 2003 dla upamiętnienia gazowego oświetlenia miasta odsłonięto na pobliskim skwerze Łukaszewicza pomnik Zygi Latarnika.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki