FANDOM


Fryderyk Sherfke w dniu ślubu - Poznań

Szerfke w dniu ślubu (w środku) z małżonką

Scherfke

1941 r. - dzień ślubu Fryderyka Scherfke

Scherfke

Rysunek przedstawiający Scherfke z serwisu Eastern-allstars

Historia Fryderyka Scherfke w "Tajemnicach Poznania"00:30

Historia Fryderyka Scherfke w "Tajemnicach Poznania"

Historia Fryderyka Scherfke w "Tajemnicach Poznania"

Friedrich Egon Scherfke - przedwojenna gwiazda Warty Poznań, środkowy napastnik, zdobywca pierwszego gola dla Polski na Mistrzostwach Świata w 1938 roku (z rzutu karnego w meczu z Brazylią po faulu na Erneście Wilimowskim w 23 min.). Był to jego jedyny gol w 12 występach w barwach reprezentacji. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w roku 1936. 25 września 1938 r. wystąpił po raz ostatni w reprezentacji Polski jako kapitan przeciwko Łotwie.

Warta Poznań

Scherfke był wychowankiem i zawodnikiem poznańskiej Warty w latach 1925-1939 w 236 meczach. Już w wieku 17 lat grał w pierwszej drużynie. Zdobył w tym czasie 131 bramek oraz raz (w 1929) mistrzostwo kraju (miał w tym momencie 20 lat). W 1938 r. wywalczył z klubem wicemistrzostwo kraju.

Druga wojna światowa

W 1939 r. jako Volksdeutsch drugiej kategorii (Polak pochodzenia niemieckiego) został wcielony do Wehrmachtu. W lutym 1940 r. został tymczasowym kierownikiem wydziału piłki nożnej w urzędzie ds. sportu nowej administracji niemieckiej.

W ostatniej fazie wojny Fryc był podoficerem Wehrmachtu i służył na froncie wschodnim, a potem w Jugosławii. W walkach z jugosłowiańskimi partyzantami w styczniu 1945 roku został ranny. Po wyleczeniu otrzymał rozkaz powrotu do swojej jednostki niedaleko Kilonii. Wbrew rozkazom wrócił do Poznania, skąd zabrał swoją żonę i syna, i przywiózł ich do krewnych w Meklemburgii.

Później w maju 1945 r. dostał się do brytyjskiej niewoli, z której został zwolniony 25 lipca 1945 r.

1. FC Posen

Po podpisaniu Volkslisty pomagał w rozbudowie nowo powstałego niemieckiego klubu 1. FC Posen, której został kapitanem. Stąd w Polsce traktowano go przez długi czas jako zdrajcę. Był również kapitanem  drużyny Kraju Warty w Pucharze regionów niemieckich (Reichsbundpokal). W końcu października 1940 r. 1. FC Posen zmieniło nazwę na Luftwaffen-Sportverein (LSV) Posen i w jego barwach Fryderyk Scherfke już nie występował.

SS SG Posen

Od momentu utworzenia klubu na jesieni 1941 r. - nie będąc członkiem SS - grał na pozycji rozgrywającego. 19 października 1941 r. w meczu przeciwko SC Stettin strzelił drugą bramkę (w wygranym meczu 4:0). Wystąpił także w meczu przeciwko DSC Posen (8 lutego 1942 r.). Po zawieszeniu działalności klubu zrezygnował z uczestnictwa.

Kontrowersje

Scherfke był niejednokrotnie oskarżany o współpracę z Gestapo. Nie znaleziono jednak w tej sprawie żadnych dowodów, poza jego pracą dla Gestapo w charakterze kierowcy.

Pomoc Polakom

Quote3  (...) pociąg wiozący polskich jeńców w stronę Rzeszy zatrzymał się na stacji. Drzwi otworzyły się, stanął w nich człowiek w szarym mundurze Wehrmachtu. Odszukał Mariana Fontowicza. - Jesteś w Posen. Nie chcesz iść do domu? - zapytał i bramkarz wysiadł. Człowieka w mundurze rozpoznał bez trudu. To był Scherfke.  Quote2

Podczas okupacji Scherfke niejednokrotnie wykorzystywał swoją pozycję by pomagać kolegom z klubu. Uratował między innymi: Mariana Fontowicza (bramkarza Warty Poznań), żonę Zbigniewa Szulca (bramkarza Warty Poznań), Bolesława Gendera (zawodnika Warty Poznań aresztowanego za grę w piłkę) oraz Michała Fliegera (zawodnika Warty Poznań i uczestnika mistrzostw z 1929 r., Scherfke dwukrotnie ostrzegł go przed mającym nastąpić aresztowaniem).

Okres powojenny

Po zakończeniu działań zbrojnych osiadł w Senftenberdze w południowej Brandenburgii. Po śmierci żony przeniósł się z synem na stałe do Berlina Zachodniego, gdzie prowadził sklep meblowy. Scherfke sprzedał sklep na początku lat 80. i przeprowadził się do Eschborna pod Frankfurtem nad Menem.

Rodzina

Był synem Gustawa Fryderyka i Albertyny z domu Krentz. Miał brata Günthera - także zawodnika Warty Poznań. Jego syn ma na imię Michael.

Ciekawostki

Na dzień dzisiejszy (rok 2012) Fryderyk Scherfke zajmuje 10. miejsce wśród najlepszych strzelców w historii polskiej ligi piłki nożnej z 131. golami na swoim koncie, był jednym z pierwszych piłkarzy którzy stali się członkami ekskluzywnego Klubu 100.

Miał 182 cm wzrostu.

Zajął 9 miejsce w plebiscycie „Wybieramy piłkarza stulecia Wielkopolski” zorganizowanym przez „Głos Wielkopolski” w dniach 13-27 września 2013 r. z wynikiem 213 głosów [1].

Przypisy

  1. Głos Wielkopolski

Źródła

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki