FANDOM


52° 22.473' N 16° 59.223' E

Franowo – część Poznania, wchodząca w skład osiedla samorządowego Chartowo, sąsiadująca z Chartowem i Kobylepolem.

Nazwa

Nazwa Franowo pojawiła się w słowniku geograficznym już w 1881 roku[1].

Historia

Pierwotnie Franowo rozciągało się między ulicami Ostrowską (dziś w jej ówczesnym biegu leżą Klenowska i Bodawska), Franowo, Kłońską i Stewnicką. Osada została włączona do Poznania przez Niemców w roku 1942 wraz z innymi obszarami na południowy wschód od Rataj. Wtedy też rozpoczęto budowę stacji rozrządowej dla pociągów towarowych. Po wojnie stacja została rozbudowana i dziś jest to jeden z większych tego typu obiektów w kraju.

Do początku lat 90. XX wieku był to spokojny fragment miasta, na którym przeważała niska, jedno lub wielorodzinna zabudowa. 6 czerwca 1991 r. na terenach pomiędzy ulicami Franowo a Kurlandzką i Bolesława Krzywoustego rozpoczęto budowę giełdy rolno-spożywczej. Następnie w jej sąsiedztwie powstał handlowy obiekt wielkopowierzchniowy, w którym znalazły się hipermarket Jumbo oraz sklep należący do szwedzkiego producenta mebli - firmy IKEA. Z biegiem lat na rozległych terenach, mających dotychczas charakter stricte rolniczy powstały kolejno: centrum handlowe M1 (wówczas powstał zupełnie nowy układ komunikacyjny w postaci ul. Szwedzkiej i nowego wiaduktu w jej ciągu nad ul. Krzywoustego), nowy obiekt IKEA, market Obi i Decathlon, a następnie ciąg handlowy ze sklepami Smyk, Jula, RTV Euro AGD. Cały kompleks w obszarze ograniczonym przez ulice Klenowską, Szwedzką, Franowo i trasę tramwajową tworzy dziś Park Handlowy Franowo.

Źródła

  1. hasło Franowo w: „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, pod red. B. Chlebowskiego, J. Krzywickiego, E. Sulimierskiego i W. Walewskiego, t. II, s. 405, Warszawa, 1880-1902.