FANDOM


Fort Ia
Boyen
Fort 1a Poznań
Okres powstania:18871890
Stan obecny:dobry

52° 21.817' N 16° 57.051' E

Fort Ia (niem. Boyen) - obiekt fortyfikacyjny położony w dzielnicy Starołęka przy ul. Gołężyckiej. Jest to jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Powstał w latach 18871890, w drugim etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 5 innymi fortami.

Komunikację z kaponierami zapewniały korytarze w przeciwskarpie. Ściany zewnętrzne fortu są oblicowane jasnymi i ciemnymi cegłami przez co obiekt ma niespotykany w innych obiektach wygląd. W latach 1913-1914 dokonano nielicznych modernizacji polegających na przemurowaniu niektórych okien i wejść oraz wstawieniu w ich miejsce nowych drzwi. Na przeciwskarpie oraz przy wjeździe do fortu zbudowano po dwa małe betonowe schrony.


Obecnie

Z powodu przerwania kanału odwadniającego fosy fortu częściowo zalane są wodą. Do ok. 2000 roku zachował się jeszcze dom wałmistrza, jednakże z uwagi na bardzo zły stan techniczny podjęto decyzję o rozbiórce.


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki