FANDOM


Fort IVa
Waldersee II
Fort 4a - hkmfie w poznaniu
Okres powstania:18781881
Stan obecny:częściowo zniszczony

52° 26.217' N 16° 57.404' E

Fort IVa (niem. Waldersee II) - obiekt fortyfikacyjny położony na terenie Wilczego Młyna przy ul. Lechickiej. Jest to jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Powstał w latach 18871890, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 11 innymi fortami. W 1888 roku fort został zmodernizowany i wzmocniony, m.in. rozebrano kaponiery czołowe i zbudowano, odporniejsze na ostrzał, kaponiery rewersowe, które skomunikowano z wnętrzem fortu poterną pod fosą wykorzystującą częściowo fragment korytarza prowadzącego do dawnej, wyburzonej kaponiery prawobarkowej.

W czasie działań wojennych w 1945 roku uszkodzone zostały koszary szyjowe. Po wojnie w latach 1952-1965 fort został wysadzony i częściowo rozebrany. W latach 80. ocalała część koszar była wykorzystywana na cele magazynowe. Około 1990 roku fort był systematycznie zasypywany śmieciami i ziemią z budowy pobliskiego osiedla mimo, iż wpisany już był do rejestru zabytków.

Obecnie

W 1997 roku fort przejęli harcerze i wspólnie z PTOP „Salamandra” zabezpieczają podziemia fortu przed niekontrolowaną penetracją i dewastacją. Od tego czasu trwają systematyczne prace nad oczyszczeniem terenu fortu i podziemnych kubatur ze śmieci i gruzu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki