FANDOM


Fort IIa
Thümen
Fort IIa.jpg
Okres powstania:18871890
Stan obecny:dobry

52° 23.109' N 16° 59.030' E

Fort IIa - Poterma główna.jpg

Odnowiona Poterma Główna w Forcie IIa

Fort IIa Poznań, os. Czecha02:10

Fort IIa Poznań, os. Czecha

Inscenizacja przygotowana przez grupy rekonstrukcyjne podczas "Weekendu Fortecznego" w Forcie IIa

Fort IIa (niem. Thümen) - obiekt fortyfikacyjny położony w dzielnicy Rataje na terenie Osiedla Czecha przy ul. Kurlandzkiej. Fort leży w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Handlowego M1 oraz trasy tramwajowej na Franowo (przystanek Piaśnicka/Kurlandzka). Jest to jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Powstał w latach 18871890, w drugim etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 5 innymi fortami.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

W okresie międzywojennym w forcie IIa przejściowo znajdowała się składnica Intendentury Dowództwa Okręgu Korpusu VII. Na cele magazynowe przeznaczyły go również w czasie wojny wojska niemieckie. Do końca lat 40. użytkowany był przez oddziały Ludowego Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Później, do początku lat 90., w forcie mieściła się składnica Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Farmaceutycznego „Cefarm”. W 1997 roku uległ spaleniu prowadzący do fortu most zwodzony[1].

Obecnie

Obiekt od roku 1998 stanowi własność i jest użytkowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Poprzez wykonanie szeregu prac remontowo-adaptacyjnych fort jest bardzo dobrze zachowany. Ściany poterny głównej są wypiaskowane, a wewnątrz obiektu jest podłączona elektryczność. Fosy są oczyszczone z nadmiaru zieleni, niestety zalane są wodą, która przenika do wnętrza obiektu. Zwiedzanie fortu jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z najemcą. W forcie odbywają się zbiórki I Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Poznańskich Kryptologów Hufca ZHP Poznań-Wilda im. Jana Kasprowicza.

Z upoważnienia PTOP „Salamandra” budowlą opiekuje się Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji „Kernwerk”, które prowadzi tu liczne prace konserwacyjne.

Źródła

  1. Ratajskie fortyfikacje w: „Kronika Miasta Poznania” nr 3/2001, „Rataje i Żegrze”, s. 157, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2001.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki