FANDOM


Fort IIIa
Prittwitz
Fort 3a Poznań
Okres powstania:18871890
Stan obecny:dobry

52° 25.009' N 17° 0.146' E

Fort IIIa (niem. Prittwitz) - obiekt fortyfikacyjny położony na Miłostowie, na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Wrzesińskiej. Jest jednym z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Zbudowany został w latach 18871890, w drugim etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 5 innymi fortami. Kaponiery były połączone poterną biegnącą pod fosą. W strzelnicach kaponier zamontowano stalowe okiennice, co jest rozwiązaniem unikatowym (w pozostałych obiektach montowano zasuwy gilotynowe). Fort był wyposażony w dwa stanowiska obserwacyjne piechoty: W.T.90. Nad prawą kaponierą umieszczono schron dla drużyny przeciwszturmowej (jedyny taki wśród fortów pośrednich). W latach 1913-1914 na przeciwskarpie zbudowano mały schron betonowy. W czasie II wojny światowej jak i później fort wykorzystywany był jako magazyn na potrzeby wojskowe.

Obecnie

Od 1993 r. w forcie działa krematorium. Na jego potrzeby przebudowano bramę główną dodając nowoczesny portal, dno lewej części fosy zostało wybrukowane, a w części czołowej koszar przekopano dodatkowy przejazd do fosy. Fort jako budowla wpisany jest do rejestru zabytków w Miejskiej Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu pod nr A 245.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki