FANDOM


Fort II
Stülpnagel
Fort 2 Poznań.jpeg
Okres powstania:1878-1882
Stan obecny:bardzo dobry

52° 22.299' N 16° 57.951' E

Fort II (niem. Stülpnagel) - obiekt fortyfikacyjny położony na terenie Żegrza przy ul. Obodrzyckiej. Jest jednym z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Zbudowany został w latach 18781882, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 11 innymi fortami. Poddawany modyfikacjom w kolejnych latach, kiedy dobudowano sześciostanowiskowe baterie, betonowe schrony dla drużyn przeciwszturmowych na przeciwskarpie i przemurowano niektóre wejścia zaopatrując je w nowe drzwi.

II wojna światowa

W 1941 roku fort przejęty został przez niemiecką fabrykę sprzętu telegraficznego Telefunken Gesellschaft fur drathose Telegraphie. Do fortu doprowadzono od strony rozbudowywanego węzła na Franowie linię kolejową[1].

W czasie wojny fosa została zadaszona. Pozyskaną kubaturę wykorzystano jako magazyn części do produkcji samolotów Focke-Wulf w mieszczącej się niedaleko fabryce w Krzesinach.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Zakłady Focke-Wulfa

Po 1945

W pierwszych latach po II wojnie światowej fort zajęty był przez służby kwatermistrzowskie Okręgu Wojskowego nr 3 Poznań, a w latach 50. przez komendę wojewódzką MO. W okresie późniejszym mieściły się w nim magazyny Centrali Rybnej i magazyny „Społem”. W latach 90. użytkowało go Przedsiębiorstwo Handlu i Usług „Styl” oraz MPGM-REB 7[1].

Obiekt jest w bardzo dobrym stanie zachowania, brak jakichkolwiek zniszczeń budowlanych a roślinność nie jest dziko rozrośnięta. Obecnie część fortu jest poddawana rewitalizacji przez Stowarzyszenie Lepszy Świat.

Źródła

  1. 1,0 1,1 Ratajskie fortyfikacje w: „Kronika Miasta Poznania” nr 3/2001, „Rataje i Żegrze”, s. 157, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2001.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki