FANDOM


Fontanna Marsa na Rynku.jpg

Fontanna Marsa, w tle Waga i Ratusz

1.07. 055.jpg

Fontanna Prozerpiny

Już w średniowieczu urządzono na wszystkich rogach rynku publiczne studnie, które później ozdobiono rzeźbami. Najstarsza informacja na ten temat pochodzi z 1568 roku, kiedy to zamówiono drewniane figury lwa i jelenia, przeznaczone do studni przed ratuszem oraz kamienicą nr 54. W następnym stuleciu wszystkie cztery studnie otrzymały, również drewniane, rzeźby wyobrażające Apolla, Jowisza, Marsa i Neptuna.

Fontanna Prozerpiny

Ratusz-16181.jpg

Do dziś w historycznej formie zachowała się tylko fontanna Prozerpiny. Zdobiąca ją kompozycja przedstawia znaną z mitologii scenę jej porwania przez Plutona, powstała w latach 1758-1766, a jej autorem był Augustyn Schöps.

Rekonstrukcja

21 075.jpg

Fontanna Apolla

18.9.. 053.jpg

Fontanna Neptuna

Pozostałe trzy fontanny zostały przywrócone w ramach rekonstrukcji trwającej w latach 2002-2005 z inicjatywy Unii Wspólnego Inwestowania i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami[1]. Powstały one na miejscu starych studzienek, stojących od 1615 r. w narożach poznańskiego rynku. Niestety nie zachowały się żadne źródła ikonograficzne, które przybliżałyby nam ich wygląd. Wiadomo, że oryginalne fontanny zniknęły ze Starego Rynku w końcu XIX wieku. Przyczyną był najprawdopodobniej nietrwały materiał, z których były wykonane - drewno.

W roku 2002 jako pierwszą zrekonstruowano studzienkę Apollina. Dwa lata później odsłonięto Fontannę Neptuna (Posejdona). Ostatnia fontanna - Marsa została odsłonięta w roku 2005.

Fontanny

Źródła

  1. Fontanna Marsa na Starym Rynku

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki