FANDOM


Quote3.png  Nad wszystko kocham Ojczyznę; kocham wszystkich czcigodnych członków narodu mego; kocham przeszłość polską i wszystkie znamiona, które nas Polaków od innych odróżniają narodów; jednym słowem kocham wszystko, co polskie, choćby jedynie dlatego, że jest polskie  Quote2.png
Edmund Callier o sobie samym
Edmund Callier nagrobek.jpg

Nagrobek Edmunda Calliera na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Edmund Callier - historyk i publicysta, uczestnik powstania styczniowego. Pracownik administracji w Wielkim Księstwie Poznańskim. W roku 1854 zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej (do Francji udał się pieszo!), w której walczył w Algierii i na Krymie. W 1859 roku wrócił do Poznania, w którym utrzymywał się z udzielania lekcji.

Powstanie styczniowe

Walczył w powstaniu styczniowym, początkowo w randze majora, następnie pułkownika, będąc jednym z przywódców powstania 1863 roku. Na początku powstania utworzył oddział powstańczy w Środzie. Ranny w bitwie pod Olszakiem. Po wyleczeniu ran i przekroczeniu granicy zaboru rosyjskiego, kontynuował walkę jako naczelnik sił zbrojnych województwa mazowieckiego w kolejnych bitwach. Edmund Callier zasłynął jako znakomity dowódca, wykazując nieprzeciętne zdolności prowadzenia walki partyzanckiej.

W roku 1863 wyjechał do Paryża. W marcu kolejnego roku plany jego powrotu i tworzenia oddziałów w Prusach Wschodnich pokrzyżowały władze zaborcze, skazując go na rok twierdzy za zdradę stanu w procesie berliński.

Powrót do Poznania

Po zwolnieniu z Grudziądza, gdzie odbywał karę, powrócił do Poznania. Poświęcił się pisaniu prac historycznych i geograficznych. Wydał m.in. swoje wspomnienia "Trzy ustępy z powstania" pisane w więzieniu.

Był administratorem "Dziennika Poznańskiego", a w grudniu 1870 założył "Tygodnik Wielkopolski".

Edmund Callier zmarł w Poznaniu w roku 1893. Jego pogrzeb był narodową manifestacją społeczeństwa wielkopolskiego, oddaniem mu hołdu za to, co zdziałał dla ojczyzny. Spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan obok swojej matki Salomei i brata Oskara.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki