FANDOM


Cmentarz Parafii Bożego Ciała
Cmentarz Bozego Ciala.jpg

Brama Cmentarza Bożego Ciała, przy ul. Bluszczowej

Nazwa pełna:Cmentarz Parafii pw. Bożego Ciała
Adres:ul. Bluszczowa
Typ:Wyznaniowy
Wyznanie:Katolickie
Stan:Czynny
Powierzchnia:8,6 ha
Data otwarcia:1912
Zarządca:Parafia pw. Bożego Ciała
Grob Cmentarz Bozego Ciala.jpg

52° 22.544' N 16° 54.673' E

Cmentarz przy ulicy Bluszczowej na Dębcu jest zabytkową nekropolia powstałą w roku 1912 z inicjatywy duchownych Kościoła Bożego Ciała. Cmentarz o kształcie prostokąta rozciągał się na obszarze 6,5 ha. Projekt cmentarza wykonał Kazimierz Karłowski, przy współpracy z Kazimierzem Skąpskim. Główna brama wjazdowa, kostnica, dom ogrodnika oraz wozownia zostały zaprojektowane przez Kazimierza Rucińskiego. Neobarokowy cokół z piaskowca, na którym stanął krzyż fundacyjny, wykonał rzeźbiarz Władysław Rudy. W 1932 roku cmentarz został powiększony o dodatkowe 2,1 ha.

W czasie okupacji hitlerowskiej w latach 40 XX wieku, południowo-zachodni skrawek cmentarza uległ likwidacji w związku z przeprowadzeniem bocznicy kolejowej z Zakładów H. Cegielskiego do pobliskiej linii kolejowej. W czasie II wojny światowej w jednym z grobów (pp. Krajnów) znajdował się sejf Poznańskiej AK.

W roku 1968, cmentarz został zamknięty przez lokalne władze komunistyczne. Przez przeszło trzydzieści lat cmentarz, jeden z piękniejszych cmentarzy parkowych Wielkopolski, zarastał i ulegał dewastacji. W 2001 roku został ponownie otwarty dla celów grzebalnych. Na cmentarzu, na przeważającej części nagrobków widnieją tradycyjne nazwiska wielkopolskie oraz nazwiska Bambrów poznańskich.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki