FANDOM


Brama Wildecka

52° 24.042' N 16° 55.688' E

Okres powstania:1841-?
Zburzona:1904
Brama Wildecka.jpg

Widok od południa

Brama Wildecka 02.jpg

Widok od północy

Brama Wildecka (niem. Wilda Thor) - budowana od roku 1841 brama prowadząca na Wildę. Zbudowana między bastionem III i IV w układzie podobnym do Bramy Berlińskiej z identycznymi elewacjami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Wyróżniała się najdłuższym i najciemniejszym przejazdem (35 metrów) spośród wszystkich wyjazdów z Poznania, z uwagi na zakręcające w prawo przeloty. Jeden z projektów bramy z roku 1842 posiada nawet przejazdy w kształcie litery „S”. W odróżnieniu od pozostałych bram, dziedziniec przed Bramą Wildecką był trapezowy, a nie sześcioboczny jak w podobnych bramach.

Komunikacja

Brama Wildecka była ważnym elementem systemu komunikacyjnego – przez nią prowadził wylot na południe, na Dolny Śląsk. Rozwój rzemiosła i handlu w podpoznańskich wsiach Wilda, Dębiec czy Luboń powodował wzmożony ruch.

W 1891 r. do bramy dotarła komunikacja publiczna: najpierw omnibusy konne prywatnego przewoźnika, a od 5 grudnia 1896 r. tramwaj konny linii oznaczonej kolorem czerwonym kursującej z Jeżyc.

Bramę rozebrano w roku 1904.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki