FANDOM


Umowa fontanna Prozerpiny

Sebastian Bruchwicki i Ignacy Kunowski rajcy miasta Poznania, w imieniu miasta zawierają kontrakt z Augustynem Szepsem (rzeźbiarzem), o wystawienie przez tego ostatniego fontanny "z kamienia ciosowego według podanego abrysu z figurami" (obecna Prozerpina) za 210 dukatów

Odwach kartusz herbowy Stanisława Augusta

Kartusz herbowy króla Stanisława Augusta wieńczący attykę Odwachu

Augustyn Schöps - wysoko ceniony XVIII-wieczny poznański rzeźbiarz oraz dekorator wnętrz, wykonujący swe prace w drewnie i kamieniu.

Dzieła

W roku 1758 Schöpsowi zlecono budowę fontanny Prozerpiny na podstawie kontraktu opiewającego na 210 dukatów. Prace zakończono w roku 1766.

W latach 1785-1787 Schöps był wykonawcą wyposażenia wnętrza w budowanym wówczas kościele Wszystkich Świętych. W kruchcie wieżowej znajduje się rzeźba Mojżesza z roku 1787 autorstwa Schöpsa[1].

W ratuszowej Sali Sądowej znajduje się wykonany w roku 1791 posąg króla Stanisława Augusta, autorstwa Augustyna Schöpsa. Co ciekawe, jest to jedyny znany posąg króla, ufundowany przez poznański magistrat prawdopodobnie "dla upamiętnienia Konstytucji 3 Maja"[2].

Attykę Odwachu wieńczą kamienne rzeźby wykonane w jasnoszarym piaskowcu pochodzącym z okolic Smiłowa kolo Szydłowca. Przypuszcza się, że autorami i wykonawcami rzeźb byli Jan Chrystian Kamsetzer lub Augustyn Schöps [3].

Jednym z monumentalnych osiągnięć Schöpsa jest dekoracyjne dzieło w ołtarzu głównym poznańskiej katedry "Wręczenie kluczy świętemu Piotrowi"[4].

Źródła

  1. Kościół Wszystkich Świętych
  2. Ratusz. Muzeum Historii Miasta Poznania. Przewodnik, red. M. Warkoczewska, Poznań 1993, s. 42-43
  3. „Kronika Miasta Poznania” nr 2/2003, „W cieniu wieży ratuszowej”, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2003.
  4. SEMINARIUM: ŚLADAMI WSPÓLNEJ POLSKO – NIEMIECKIEJ HISTORII W SAKSONII

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki