FANDOM


Arsenał - Galeria Miejska - logo

52° 24.488' N 16° 55.998' E

Arsenał
Poznański Fotoplastykon02:17

Poznański Fotoplastykon

Fotoplastykon mieszczący się w budynku Galerii

Arsenał - galeria miejska, największa galeria w Poznaniu i jedna z najlepszych w kraju galeria sztuki współczesnej.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Swoją nazwą galeria nawiązuje do mieszczącej się niegdyś w północnej części zajmowanej przez nią działki, miejskiej zbrojowni. Funkcja ta pojawiła się jednak dopiero w czasach potopu, gdy w latach 1655-1657 Poznań był okupowany kolejno przez wojska szwedzkie i brandenburskie, które potrzebowały pomieszczeń na skład ogromnych ilości broni i sprzętu wojennego[1]. Wcześniej stojąca tu hala zwana smatruzem służyła jako miejsce detalicznego handlu płótnem. Był to przy tym, jak się przypuszcza, najstarszy obiekt handlowy w lewobrzeżnym Poznaniu, zbudowany dzięki przywilejowi Przemysła II z 1280 r. (wg którego na rynku poznańskim oprócz jatek i bud, miała znajdować się jedna główna hala targowa, określona w przywileju mianem jatruza)[1].

Wielokrotnie przebudowywany (w okresie renesansu, wraz z sukiennicami, przez Jana Baptystę Quadro), ustąpił w XIX wieku miejsca czynszowym kamienicom (w jednej z nich mieściła się słynna cukiernia Antoniego Pfitznera), a w czasie powojennej odbudowy Starego Rynku budzącemu wiele kontrowersji pawilonowi wystawowemu. Przeniesiono do niego Biuro Wystaw Artystycznych, które swą pierwszą wystawę po przeprowadzce otworzyło 20 kwietnia 1962 r.[2]

Kontrowersje

Wielu mieszkańców Poznania uważa, że budynek powinien zostać zburzony i zastąpiony innym, pasującym do renesansowej zabudowy. Miasto wielokrotnie podejmowało ten temat, organizując konkursy na renowację budynku.

Fotoplastykon

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Od 10 października 2014 r. w Arsenale działa Fotoplastykon[3].

Źródła

  1. 1,0 1,1 „Kronika Miasta Poznania” nr 2/2003, „W cieniu wieży ratuszowej”, s. 24-60, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2003.
  2. „Kronika Miasta Poznania” nr 3/1963, s. 85, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1963.
  3. naszemiasto.pl - Fotoplastykon w Arsenale zostanie otwarty 10 października

Galeria - dawna zabudowa parceli

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki