FANDOM


Quote3  Jestem żołnierzem na froncie i chcę zginąć jak żołnierz. Nikogo nie zdradzę i zaznań nie złożę  Quote2
Ślepy Antek po akcji „Bollwerk”
3 010

Pomnik Akcji Bollwerk

Antoni Gąsiorowski (pseud. „Ślepy”) - chwaliszewski juchta, herszt chwaliszewskiej eki, woźnica, członek AK, bojownik o wolność podczas okupacji niemieckiej, bohater legendy miejskiej.

Dzieje

Przedwojenny woźnica firmy C.Hartwig, kojarzył się zawsze z Chwaliszewem. Mówiono, że znał każdą tamtejszą juchtę i każdy tamtejszy kąt. W młodości stracił prawe oko, stąd przezwisko „Ślepy”. Po ciężkiej pracy spędzał czas w knajpkach „Gruby Jaś”, czy „U Koniczenego” przy ulicy Piastowskiej. Miał swoją ekę, z którą się nie rozstawał nawet po zajęciu Poznania przez Niemców w 1939 roku.

Walka z okupantem

Polityką nie interesował się do dnia, w którym zetknął się z dowódcą Oddziału Lotnego WKZO st. sierż. Michałem Garczykiem, który werbował żołnierzy do przeprowadzenia akcji „Bollwerk”. Zafascynowany ideą Państwa Podziemnego i walki z okupantem, Antek szybko wtajemniczył swoich kolegów z eki w działalność konspiracyjną.

Antek brał udział we wszystkich operacjach związanych z akcją „Bollwerk”. Pomagał przeprowadzić zwiad i rozeznanie topograficzne. Zgłaszał też szereg własnych propozycji, a we wszystkich wypowiedziach i przede wszystkim zachowaniach, wyrażał się niespotykanym wręcz patriotyzmem.

Akcja „Bollwerk”

Podczas operacji dowodził swoją drużyną i osobiście dopilnował spalenia magazynów portowych. Legenda głosi, że wcześniej z magazynów wyniósł zarekwirowane gramofony i nastawił je by grały Mazurka Dąbrowskiego podczas gdy w tle płonęły niemieckie składy.

Information icon Dowiedz się więcej w: Akcja Bollwerk

Aresztowanie i przesłuchanie

Antka aresztowano w trakcie rozładunku swojego wozu przy Wolnicy i pomimo zdecydowanego oporu przewieziono go do siedziby Gestapo. Podczas przesłuchania, pomimo tortur, Antek nie złożył żadnych zeznań. Co więcej, korzystając z chwili nieuwagi oprawców zerwał się z krzesła i pomimo związanych z tyłu rąk, rzucił się na jednego z gestapowców i przegryzł mu gardło.

Legendy i literatura

Ślepy Antek jest bohaterem legendy miejskiej. Jego postać przewija się również w powieściach z gatunku historical-fiction autorstwa Piotra Bojarskiego: „Kryptonim Posen” i jej kontynuacja „Rache znaczy zemsta” oraz „Pętla”

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki