FANDOM


Andrzej Wituski
Andrzej-wituski,pic1,1200,47077,61338,show2
Data urodzenia:23 lutego 1932
Miejsce urodzenia:Poznań
Prezydent Miasta Poznania
Poprzednik:Stanisław Piotrowicz
Następca:Wojciech Szczęsny Kaczmarek
Quote3  Malta i szybki tramwaj to były wielkie samowole budowlane. Hasło "metro w Poznaniu" drażniło Warszawę. Stolica nie miała jeszcze przesądzonej decyzji o budowie, a tu Poznań miał zacząć swoją?! A projekt szybkiego tramwaju autorstwa inżyniera Zygmunta Nowaka był fascynujący. Znakomity.  Quote2
Andrzej Wituski

Andrzej Wituski (ur. 23 lutego 1932 w Poznaniu) – poznański działacz społeczny i kulturalny, specjalista ds. produkcji wędlin, bankowiec i miłośnik muzyki. Absolwent VI LO im. I.J. Paderewskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. Prezydent Poznania w latach 1982-1990. Podczas jego kadencji rozpoczęto budowę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, odrestaurowano Palmiarnię oraz zagospodarowano tereny na Malcie, co pozwoliło w roku 1990 zorganizować w Poznaniu po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie.

W latach 70 XX wieku jako wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, Wituski przywrócił jarmarki świętojańskie, organizowane na Starym Rynku widowiska światło-dźwięk, Biennale Sztuki dla Dziecka i wiele innych.

Mimo kryzysu gospodarczego w latach 80 XX wieku za jego rządów nastąpił znaczny rozwój budownictwa komunalnego i mieszkaniowego. Wybudowano w tym okresie m.in. linię tramwajową przez Górny Taras Rataj oraz osiedla mieszkaniowe na wschodnim Piątkowie i Ratajach.

W roku 2007 Andrzej Wituski otrzymał Statuetkę Giganta, przyznawaną przez "Gazetę" za poznański styl pracy.

Wituskiemu nie udało się przyznać tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Podczas ostatniej takiej próby w roku 2011 sprzeciwili się temu radni PiS.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki